2021-ieji statybų sektoriuje – pokyčių metai

2021-ieji statybų sektoriuje prasidėjo nuo esminių naujienų – nuo šių metų sausio 1 d. visi nauji pastatai Europos Sąjungoje privalo atitikti A++ energinio naudingumo klasei keliamus reikalavimus. Tokie pokyčiai inicijuoti Europos Sąjungos, kuri iškėlė ambicingą tikslą, kad iki 2050 metų šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekis, lyginant su 1990 metais, būtų sumažintas net 80–95 proc.
Toks pastatas beveik nenaudoja šiluminės energijos, o ją pasigamina pats iš atsinaujinančių energijos šaltinių, taip skatinant racionalų naudojimą, tvarumą, ekologiją. Verta paminėti, kad dėl šių priežasčių būsto išlaikymas gerokai pigesnis.

 Kokie tai reikalavimai?

  1. Atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas. Daugiau negu 50 proc. energijos pastate privalo būti iš atsinaujinančios energijos, tai – biokuras, vėjo jėgainės, saulės elektrinės, geoterminiai ištekliai ir šilumos siurbliai. Atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas – vienas ekologiškiausių energijos gavimo būdų.
  2. Nauji reikalavimai namo dalių šiluminėms savybėms. Keičiasi reikalavimai pastatų išorės atitvaroms, tai reiškia, kad šilumos perdavimo koeficientas U turės būti dar mažesnis, pavyzdžiui, sienų iš 0,13 W/m2*K į 0,11 W/m2*K bei energijos sąnaudoms, skirtoms pastato šildymui.
  3. Aukštesni reikalavimai vėdinimo sistemoms. Privalo būti įrengta mechaninė vėdinimo sistema. Tinkamai įrengta vėdinimo sistema užtikrina gryno oro tekėjimą ir pastovios temperatūros namo viduje palaikymą, iš vidaus patalpų pašalina susikaupusias dulkes ar kitas smulkias daleles.
  4. Pakankamas namo sandarumas – privalu sandariai sujungti atskiras konstrukcijas, visiškai sumažinti šalčio tiltelius, pasirinkti efektyviausią namo apšiltinimo būdą.

Kaip šie reikalavimai paveiks statybų sektorių? 

Statybų sektoriaus atstovų teigimu, jie jau susidūrė su tam tikrais iššūkiais. A++ energinės klasės pastatai reikalauja kur kas daugiau naujų technologijų pagalbos, finansinių išteklių bei naujų žinių. Nepaisant to, perėjimas į A++ energinį efektyvumą nebuvo staigus – jis vyko palaipsniui, tad dauguma specialistų tam pradėjo ruoštis iš anksto. Tad sudėtingų technologijų įrengimas daugumai – ne problema.

Kad pastatai atitiktų naujuosius reikalavimus, tenka pirkti brangesnes, patikimesnes medžiagas, diegti išmanesnias sistemas šiluminei energijai generuoti, samdyti aukštesnės kvalifikacijos darbuotojus. Pasak specialistų, A++ energinės klasės pastato kaina gali kilti 10-15 procentų.

Individualių namų statybose taip pat laukia dideli, tačiau daugelio iki 2021-ųjų jau išbandyti pokyčiai. Saulės kolektorių ir kitų energiją taupančių įrenginių naudojimas nuo šiol taps privalomu. Teigiama, kad investicijos individualių namų savininkamas atsipirks po 7-10 metų, tačiau su kaupu. Jų namai taps tvaria, saugia, modernia bei ekologiška vieta gyventi.

Specialistų pagalba

Jei nusprendėte statyti namą ir nežinote, kaip įgyvendinti nuo šių metų įsigaliojusius reikalavimus, rekomenduojame kreiptis į specialistus. Avectus ne tik padės atitikti reikalavimus, bet ir įvertins sąmatą bei pasiūlys visas jums reikalingas paslaugas iš vienų rankų.

Atkreipiame ypatingą dėmesį į šias A++ energinės klasės įrenginėjamo namo dalis:

  1. Perdanga. Būtina labai tvirtai užsandarinti gamyklines skylutes perdangose, skirtas vandeniui išbėgti, tarpus tarp perdangos plokščių, vietas, kur vamzdynai bei laidai kerta perdangos plokštes, bei vietas, kur perdangos liečiasi su sienomis.
  2. Jo įrengimui naudojame dažnai naudojame jau apšiltintus termo blokelius. Tad iš jų pastatytą fasado apdailą galima daryti namo viduje tvirtinant gipsą prie metalinio profilio, o išorinėje pusėje padengiant sieną betono kontaktu ir dekoratyviniu arba mineraliniu tinku. Tai užtikrina fasado šarmingumą, kontroliuoja drėgmės cirkuliaciją, apsaugoti fasadą bei atitika A++ klasės reikalavimus.
  3. Rekuperacinė vėdinimo sistema. Energiškai efektyviuose pastatuose su rekuperacine vėdinimo sistema niekuomet nebūna skersvėjų, temperatūros pokyčių, drėgmės. Tai apsaugo namą nuo pelėsių ir kitų nemalonių veiksnių, neigiamai veikiančių sveikatą, tad, teisingai įvertinus naudingumo koeficientą, atitinka A++ klasės reikalavimus.

Reikalinga pagalba įsirenginėjant namus bei atliekant pilną apdailą? Susisiekime.